رفتن به بالا
  • شنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  • کد خبر : ۶۶۶۹
  • چاپ خبر : گزارش روزنامه ایران‌ورزشی؛ معمای پرداخت ۱۰ میلیارد تومان به ویلموتس

گزارش روزنامه ایران‌ورزشی؛ معمای پرداخت ۱۰ میلیارد تومان به ویلموتس

شاید اگر این انتخاب فدراسیون که در اردیبهشت سال گذشته بود، انتخابی درستی می‌بود، وضعیت و مسیر فوتبال ایران در امروز، امیدوارکننده تر و متفاوت تر از شرایطی بود که در آن گیر کرده ایم.

بخشهای مهم گزارش روزنامه ایران‌ورزشی به پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به حساب مارک ویلموتس، از طریق یک شرکت صنعتی ایرانی اشاره دارد.

بخشهای مهم گزارش روزنامه ایران‌ورزشی به پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به حساب مارک ویلموتس، از طریق یک شرکت صنعتی ایرانی اشاره دارد.

به گرازش یاریزان و به نقل از روزنامه ایران ورزشی؛ همه چیز درباره پرداخت حقوق ویلموتس از طریق نماینده شرکت گل‌گهر به ویلموتس در صورتجلسه‌ای خلاصه می‌شود که مراحل و روند این پرداخت را مشخص کرده است. حسین طبیب به عنوان مدیرعامل شرکت معدن و فنی CPG GmbH (شرکتی که مسئولیت بازرسی تجهیزات پروژه مورد نیاز از خارج از کشور را برعهده دارد) نماینده شرکت گل گهر در پرداخت پول به ویلموتس بود. این توافقی است که بین مهدی تاج، حسین طبیب، محمدرضا ساکت، محمود اسلامیان و مارک ویلموتس انجام شد. براساس آن، مبلغ مورد نظر از طریق طبیب به عنوان طرف ایرانی و شخصی به نام پدرو به عنوان ایجنتی که در این رابطه با ویلموتس همکاری می‌کرد، در بانکی در لیختن‌اشتاین پرداخت شد.

تاج، نقش اول پروسه انتقال پول از شرکت گل‌گهر به حساب مارک ویلموتس است. همان‌طور که می‌دانید برای مهدی تاج در قامت یک تاجر آهن و فولاد، فعالیت در فوتبال بیشتر به یک سرگرمی شبیه بوده و هست. او سال‌ها رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد متیل در تهران بود. به واسطه سال‌ها فعالیت در این عرصه، روابط و همکارانی دارد که اتفاقاً حضور این چهره‌ها در کمک شرکت گل‌گهر به فوتبال بی‌تأثیر نبوده است. حسین طبیب به عنوان نماینده شرکت گل‌گهر در این پرداخت، هرچند کل ماجرای پرداخت شرکت گل‌گهر را تکذیب کرد اما آشنایی‌اش با مهدی تاج و محمود اسلامیان را تأیید کرد و گفت: «آقای تاج و اسلامیان از همکاران قدیمی من در فولاد بودند.”

یک کنسرسیوم فولاد که با تاج رابطه دارد و مقر اصلی‌اش در آلمان است، در مراودات مالی فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس نقش اصلی را ایفا کرده است. کنسرسیومی که با مهدی تاج در ارتباط است و در جریان پرداخت به ویلموتس قرار دارد، در دوسلدورف آلمان مستقر است. این مکان شما را به یاد خبری درباره مهدی تاج نمی‌اندازد؟ چندی پیش که خبر ابتلای مهدی تاج به ویروس کرونا در برخی رسانه‌ها منتشر شد، به این نکته تأکید شده بود که او در بیمارستانی در دوسلدورف آلمان بستری شده است. این موضوع به خودی خود یکی دیگر از مؤیدهای ارتباط تاج با این کنسرسیوم به نام شرکت چادرملو است.

علاوه بر تأییدیه حسین طبیب مبنی بر همکاری قدیمی با تاج و اسلامیان، بستری شدن تاج در دوسلدورف آلمان نشان می‌دهد که او جدا از یک همکاری قدیمی، در حال حاضر هم با این شرکت در ارتباط است. شرکتی که مدیرعامل آن یکی از اعضای اصلی هیأت مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است. در اطلاعات موجود درباره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر(نماد: کگل) در سایت کدال (codal.ir)، ناصر تقی‌زاده یکی از اعضای هیأت مدیره معرفی شده است. تقی‌زاده همچنین مدیرعامل شرکت چادرملو(شرکت مستقر در دوسلدورف آلمان) هم هست. او به همراه حسین طبیب، احمد کتانی و میرعلی یاری همه در زنجیره‌ای به یکدیگر و به شرکت گل‌گهر مرتبط هستند. همه اینها همچون حلقه‌های زنجیره‌ای، ارتباط بین شرکت مستقر در آلمان را با مهدی تاج و شرکت گل‌گهر تأیید می‌کند.

حجم معاملات شرکت گل‌گهر در دوسلدورف طبق آماری که خود شرکت در سال ۲۰۱۸ ارائه کرده است، یک میلیارد دلار بوده است.با این حجم معاملات، بدون شک ۱۰ میلیارد تومان، رقم بزرگی برای مدیران این شرکت نیست اما در واقع این رقم، رقم بزرگی است از درآمد فولاد و معادن ایران که بدون حساب و کتاب مشخصی و براساس وعده نادرست تاج مبنی بر دریافت ۱۰ میلیون دلار از فیفا و بازپرداخت این پول، در فوتبال هزینه شده است. حالا که مشخص شده قرار نیست فیفا حتی به اندازه ۲ میلیون دلار به فدراسیون فوتبال پرداخت کند، این سوال جدی مطرح می‌شود که این مبلغ که در گذر زمان حساسیت‌ها نسبت به آن کمتر شد، از چه طریق قرار است پرداخت شود؟

با توجه به اینکه مقر کنسرسیوم فولاد ایران در دوسلدورف آلمان است و این شرکت در این شهر فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد، شاید این سوال پیش بیاید که براساس صورتجلسه منتشر شده از فرآیند این پرداخت، چرا پرداخت در بانکی در لیختن اشتاین انجام شده است؟ شاید جالب باشد بدانید که برای پرداخت پول به ویلموتس، طرفین مالیاتی که بانک‌های آلمان بابت انتقال پول کسر می‌کنند را هم در نظر گرفته بودند. مراودات مالی این چنینی در بانک‌های لیختن‌اشتاین معاف از مالیات است و به همین دلیل طرفین این بانک را برای واریز پول به حساب ویلموتس انتخاب کردند.

رد ارتباط شرکت گل‌گهر با مارک ویلموتس، به خیلی وقت پیش برمی‌گردد. هفته سوم لیگ برتر، وقتی خبر حضور مارک ویلموتس در سیرجان برای تماشای بازی گل‌گهر مقابل پارس جنوبی جم منتشر شد، این‌طور وانمود می‌شد که ویلموتس همان مربی تیم ملی است که اهالی فوتبال دوست دارند. کسی که برای تماشای بازی‌های لیگ حتی از بازی بین تیم‌های گل‌گهر مقابل پارس جنوبی جم هم نمی‌گذرد و برای تماشای این بازی تا سیرجان می‌رود.یک روز بعد از برگزاری بازی اما ابعاد دیگری از این سفر مشخص شد. وقتی ویلموتس برای بازدید از معدن و خطوط تولید شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، راهی این شرکت گل گهر شد و با معاونین، مدیران و کارکنان این شرکت دیدار کرد. البته که ویلموتس از مجموعه ورزشی گل‌گهر سیرجان هم بازدیدی داشت و تور یک روزه پرباری را در سیرجان داشت.

مارک ویلموتس اول خرداد به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران معرفی شد و در ۲۳ شهریور ماه، حضورش در سیرجان نشانه‌هایی مبنی بر دخالت افرادی خارج از دایره فوتبال در روند انتخابش را مشخص کرد. البته که این موضوع همان زمان و بعدها از سوی مدیرعامل باشگاه گل‌گهر تکذیب شد اما بعد از هر تکذیبیه اسنادی مبنی بر درست بودن ادعاها، تکذیبیه‌ها را بی‌اعتبار کرد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه