رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 29 فروردین 1403 - 14:21
  • کد خبر : ۱۷۷۴۸
  • چاپ خبر : مچ پای چرخیده به داخل چگونه با حرکات اصلاحی بهبود می یابد؟

مچ پای چرخیده به داخل چگونه با حرکات اصلاحی بهبود می یابد؟

چرخش به سمت داخل یکی از حرکات طبیعی مچ پا می باشد که توسط حرکات اصلاحی و اجرای چند تمرین ورزشی قابل بهبود است. در این حالت، استخوان مچ پا به سمت داخل حرکت می‌کند در حالی که سایر استخوان‌های پا به سمت بیرون حرکت می‌کنند. این حالت در زمانی که پا روی زمین قرار می‌گیرد و وزن بدن بر روی آن تمرکز می‌کند، به طور طبیعی رخ می‌دهد. در واقع، چرخش مچ‌پا حالت طبیعی است و مزایایی دارد. اما چرخش بیش از حد مچ‌پا، که به عنوان عارضه چرخش مچ‌پا به داخل شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که میزان چرخش مچ پا به سمت داخل بیش از حد طبیعی باشد و مچ پا بیش از حد معمول به سمت داخل منحرف شود. افرادی که این عارضه را تجربه می‌کنند، مشاهده می‌کنند که مچ پا به سمت داخل منحرف شده است. افزایش چرخش مچ پا به داخل، باعث برهم خوردن راستای مفاصل می‌شود. در نتیجه درد یا آسیب‌دیدگی قوزک پا، زانو و حتی مفاصل ران و پایین کمر را به همراه دارد. چرخش مچ پا در صورت عدم درمان مشکلات متعددی را بدنبال دارد. اهمیت این موضوع بخصوص برای کودکان بسیار زیاد است. علت چرخش مچ پا چیست؟ 1- ژنتیک یا نقص مادر زادی 2-کف پای صاف 3-افزایش سن و تضعیف عضلات 4-استفاده از کفش های پاشنه بلند 5-کفش نامناسب و... راه های تشخیص چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا زمانی که فرد به صورت عادی ایستاده است، استخوان مچ پا دقیقا در بالای پاشنه قرار گرفته است. پزشک متخصص می تواند با انجام آنالیز حرکت و گام‌ برداری، بیماری چرخش مچ پا را تشخیص دهد. علاوه بر معاینه بالینی، اسکن کف پا، اسکن مچ و زانو روش های دیگری هستند که برای تشخیص این بیماری وجود دارد. چند تمرین ورزشی اصلاحی برای این عارضه: 1- حرکت پای کوتاه کفش‌های خود را دربیاورید و پاهای خود ر به اندازه عرض لگن از هم باز کنید.در حالی که انگشتان پای شما هنوز روی زمین است، وزن بدن خود را روی قسمت بیرونی کف پا بیندازید تا قوس کف پای شما از زمین فاصله بگیرد.این حالت را برای چند ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت اولیه بازگردید.شما باید به تدریج عادت کنید که این حالت را در حین انجام کارهای روزانه حفظ کنید. 2- حرکت اردک ایستاده بایستید و پاشنه‌ی پاهای خود را به هم بچسبانید و پنجه‌ی پاهای خود را از هم باز کنید به حالتی که پاهای شما مشابه پای اردک شود. سعی کنید که ران پاهای خود را به سمت خارج بچرخانید و از عضلات گلوتس خود کمک بگیرید تا لگن خود را بچرخانید. ممکن است حس کنید که با چرخش ران پای شما، گودی کف پا به سمت بالا می‌آید و چرخش مچ‌پا به داخل برطرف می‌شود. این حالت را برای 30 ثانیه حفظ کنید. 3- کشش ساق پا با حرکت زنجیره باز حرکت زنجیره باز در حالت نشسته انجام می‌شود روی زمین بنشینید و پاهای خود را کاملاً دراز کنید.پاهای خود را در حالتی خنثی و طبیعی نگه دارید. به آرامی به سمت جلو خم شوید و انگشتان پای خود را با دست بگیرید و آن را به سمت خودتان بکشید. این کار موجب کشش ساق پا می‌شود. این حالت را برای 10 تا 20 ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت عادی بازگردید. این کشش را چند بار تکرار کنید. بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان | مچ پای چرخیده به داخل چگونه با حرکات اصلاحی بهبود می یابد؟ علی شعبانی فرد / کارشناس حرکات اصلاحی

چرخش به سمت داخل یکی از حرکات طبیعی مچ پا می باشد که توسط حرکات اصلاحی و اجرای چند تمرین ورزشی قابل بهبود است.

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

چرخش به سمت داخل یکی از حرکات طبیعی مچ پا می باشد که توسط حرکات اصلاحی و اجرای چند تمرین ورزشی قابل بهبود است.

در این حالت، استخوان مچ پا به سمت داخل حرکت می‌کند در حالی که سایر استخوان‌های پا به سمت بیرون حرکت می‌کنند. این حالت در زمانی که پا روی زمین قرار می‌گیرد و وزن بدن بر روی آن تمرکز می‌کند، به طور طبیعی رخ می‌دهد. در واقع، چرخش مچ‌پا حالت طبیعی است و مزایایی دارد. اما چرخش بیش از حد مچ‌پا، که به عنوان عارضه چرخش مچ‌پا به داخل شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که میزان چرخش مچ پا به سمت داخل بیش از حد طبیعی باشد و مچ پا بیش از حد معمول به سمت داخل منحرف شود.

 

------------------------------------

افرادی که این عارضه را تجربه می‌کنند، مشاهده می‌کنند که مچ‌پا به سمت داخل منحرف شده است. افزایش چرخش مچ پا به داخل، باعث برهم خوردن راستای مفاصل می‌شود. در نتیجه درد یا آسیب‌دیدگی قوزک پا، زانو و حتی مفاصل ران و پایین کمر را به همراه دارد. چرخش مچ پا در صورت عدم درمان مشکلات متعددی را بدنبال دارد. اهمیت این موضوع بخصوص برای کودکان بسیار زیاد است.

 

علت چرخش مچ پا چیست؟

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

۱- ژنتیک یا نقص مادر زادی ۲-کف پای صاف ۳-افزایش سن و تضعیف عضلات ۴-استفاده از کفش های پاشنه بلند ۵-کفش نامناسب و…

 

راه های تشخیص چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا

زمانی که فرد به صورت عادی ایستاده است، استخوان مچ پا دقیقا در بالای پاشنه قرار گرفته است. پزشک متخصص می تواند با انجام آنالیز حرکت و گام‌ برداری، بیماری چرخش مچ پا را تشخیص دهد. علاوه بر معاینه بالینی، اسکن کف پا، اسکن مچ و زانو روش های دیگری هستند که برای تشخیص این بیماری وجود دارد.

 

چند تمرین ورزشی اصلاحی برای این عارضه:

 

۱- حرکت پای کوتاه

کفش‌های خود را دربیاورید و پاهای خود ر به اندازه عرض لگن از هم باز کنید.در حالی که انگشتان پای شما هنوز روی زمین است، وزن بدن خود را روی قسمت بیرونی کف پا بیندازید تا قوس کف پای شما از زمین فاصله بگیرد.این حالت را برای چند ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت اولیه بازگردید.شما باید به تدریج عادت کنید که این حالت را در حین انجام کارهای روزانه حفظ کنید.

 

۲- حرکت اردک ایستاده

بایستید و پاشنه‌ی پاهای خود را به هم بچسبانید و پنجه‌ی پاهای خود را از هم باز کنید به حالتی که پاهای شما مشابه پای اردک شود. سعی کنید که ران پاهای خود را به سمت خارج بچرخانید و از عضلات گلوتس خود کمک بگیرید تا لگن خود را بچرخانید. ممکن است حس کنید که با چرخش ران پای شما، گودی کف پا به سمت بالا می‌آید و چرخش مچ‌پا به داخل برطرف می‌شود. این حالت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید.

 

۳- کشش ساق پا با حرکت زنجیره باز

حرکت زنجیره باز در حالت نشسته انجام می‌شود

روی زمین بنشینید و پاهای خود را کاملاً دراز کنید.پاهای خود را در حالتی خنثی و طبیعی نگه دارید. به آرامی به سمت جلو خم شوید و انگشتان پای خود را با دست بگیرید و آن را به سمت خودتان بکشید. این کار موجب کشش ساق پا می‌شود. این حالت را برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت عادی بازگردید. این کشش را چند بار تکرار کنید.

 

بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان | مچ پای چرخیده به داخل چگونه با حرکات اصلاحی بهبود می یابد؟

علی شعبانی فرد / کارشناس حرکات اصلاحی


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی