رفتن به بالا
  • سه شنبه - 13 دی 1401 - 09:48
  • کد خبر : ۱۴۷۷۹
  • چاپ خبر : ورزش در هوای آلوده و چهار نکته اساسی که باید در این باره بدانید

ورزش در هوای آلوده و چهار نکته اساسی که باید در این باره بدانید

ورزش کردن در هوای سرد نیاز افراد را به کالری افزایش می دهد و در عین حال ممکن است به دلیل اشتباهات تغذیه ای منجر کمتر نوشیدن مایعات شود، دو مسئله ای که حتما باید مورد توجه ورزشکاران قرار گیرد. اما بهترین تغذیه ورزشی در هوای سرد چه مواردی را شامل می شود؟

با گسترش آلودگی هوا به ویژه در کلان شهرها و شهرهای صنعتی، سوالی که پیش می آید ارتباط این آلودگی با انجام ورزش و ادامه فعالیت های ورزشی است.

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

با گسترش آلودگی هوا به ویژه در کلان شهرها و شهرهای صنعتی، سوالی که پیش می آید ارتباط این هوای آلوده با انجام ورزش و ادامه فعالیت های ورزشی است.

می دانیم که بیش از ۱۸۰ نوع آلاینده هوا شناسایی شده و انواع ریزگردها با قطرهای متفاوت در هوا وجود دارد که همگی اینها می توانند نه تنها روی افراد پرخطر مبتلا به بیماری قلبی و بیماری های زمینه‌ای و دیگر بیماری ها تأثیرگذار باشد، بلکه در فعالیت فیزیکی و ورزشی افراد سالم هم می‌تواند تاثیرگذار باشد. لذا لازم است به چهار نکته توجه جدی شود…

 

------------------------------------

 

۱. فعالیت ورزشی بهتر است با چه شدت و چه نوع فعالیت ورزشی در شرایط آلودگی هوا داشته باشیم؟

با توجه به اینکه با افزایش فعالیت ورزشی و تنفس دهانی بویژه در ورزش های هوازی مثل دوچرخه سواری و دوومیدانی، میزان نفوذ آلاینده ها در بدن بیشتر خواهد شد و سدهای محافظتی بدن بعد از گذشت زمان اندکی کارایی لازم را نخواهد داشت لذا توصیه می‌شود ورزش‌های با شدت بالا در زمان آلودگی هوا محدود شده و بیشتر به ورزش‌های سبک پرداخته شود.

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

 

۲. شرایط مکانی فعالیت ورزشی چگونه باشد؟

توصیه این است که بیشتر فعالیت ورزشی در سالن‌های بسته و به دور از مراکز ترافیکی و صنعتی شهرها انجام شود و از فعالیت ورزشی در فضای باز جدا خودداری شود، به ویژه برای افراد پرخطر دارای بیماری‌های زمینه‌ای و قلبی ریوی. چنانچه بنا به اقتضای شرایط الزام به فعالیت ورزشی در فضای باز دارید، طبیعتاً بوستان های حواشی شهرها مکان مناسبتری برای انجام فعالیت‌های ورزشی تلقی می شوند.

 

۳. در شرایط آلودگی هوا چه ساعتی از شبانه روز برای ورزش کردن مناسب تر است؟

در کلان شهرهایی مثل تهران قبل از ساعت ۷ صبح میزان آلاینده ها به میزان قابل توجهی کمتر است، لذا پیش از ساعت ۷ صبح می تواند زمان مناسب تری برای انجام فعالیت‌های ورزشی باشد.

 

۴. در شرایط آلودگی هوا چه نوع تغذیه ای داشته باشیم؟

در زمان آلودگی هوا فعالیت ورزشی الزاماً باید با تغذیه مناسب همراه باشد. توجه به مصرف کافی سبزیجات و میوه جات که حاوی ویتامین هایA-E-C و آنتی اکسیدان ها بجد مورد توجه قرار بگیرد. از طرفی برای پیشگیری و خنثی کردن سرب هوای آلوده، توجه مصرف لبنیات به ویژه شیر توصیه می‌شود چرا که کلسیم موجود در شیر می تواند سرب را در بدن خنثی کند.

 

جمع بندی:

این محورها را ورزشکاران حرفه ای هنگام فعالیت ورزشی به آن توجه لازم را داشته باشند تا با حداقل خطرات و عوارض ناشی شرایط آلودگی هوا، این شرایط را پشت سر بگذارد. توصیه اکید می شود که گروه هایی که می توانند فعالیت ورزشی در این زمان نداشته باشند، ورزش کردن را به تعویق بیندازند.

 

بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان / ورزش در هوای آلوده و چهار نکته اساسی که باید در این باره بدانید

دکتر سید اشکان اردیبهشت / دکترای تخصصی آسیب شناسی ورزشی


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی