رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 31 شهریور 1401 - 15:39
  • کد خبر : ۱۳۵۸۴
  • چاپ خبر : نداشتن فعالیت های بدنی از دلایل اصلی آلزایمر بشمار می آید
به مناسبت روز جهانی آلزایمر:

نداشتن فعالیت های بدنی از دلایل اصلی آلزایمر بشمار می آید

برای تعریف brain stroke به طور خلاصه باید گفت سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان خون رسان به مغز می شود. سکته مغزی ( ایسکمیک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می شود و در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول های مغز شروع به مردن می کنند. سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ بشر است و اولین علت از کارافتادگی، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد. سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می شود.سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود. به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند. علت بروز سکته مغزی چیست یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و ... انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود. معمولاً این افراد علایم خبرکننده ای مانند سردرد و تشنج دارند که منجر به پاره شدن رگ های مغزی می شود.

آلزایمر یک بیماری زوال عصبی است که با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم همراه است و به مرور با تاثیر بر حافظه و توانایی های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت، فرد را در انجام وظایف روزمره زندگی با مشکلات متعدد مواجه می کند.

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

آلزایمر یک بیماری زوال عصبی است که با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم همراه است و به مرور با تاثیر بر حافظه و توانایی های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت، فرد را در انجام وظایف روزمره زندگی با مشکلات متعدد مواجه می کند.

به گزارش یاریزان؛ آلزایمر علت بروز ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل (دمانس) است. این بیماری اغلب پس از ۶۵ سالگی و بیشتر در بانوان رخ می دهد. اغلب شروع آلزایمر آرام است و شاید تشخیص این بیماری در مراحل اولیه مشکل باشد. سه علامت بالینی اختلال حافظه، نقایص بینایی و فضایی و اختلال گویایی می تواند به تشخیص آن کمک کند که در سه گروه کلی طبقه بندی می شود:

 

------------------------------------

 

اختلالات شناختی

· اختلال حافظه : در حدی که در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل می شود.

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

· گم کردن زمان و مکان : فراموش کردن روز های هفته، تاریخ و ساعت

· ضعف بیان : فرد مبتلا به آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب را جایگزین می کند و اشتباهات دستوری دارد.

· جا به جا گذاشتن اجسام : به عنوان مثال فرد کیف پولش را در یخچال می گذارد.

· اختلال در درک تصاویر و تشخیص اندازه و فاصله آنها : به عنوان مثال از پله ها بالا می رود، اما نمی تواند ارتفاع پله ها را تخمین بزند.

 

اختلالات خلقی _ روانی

· از دست دادن انگیزه: فرد نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش بی تفاوت است.

· مشکلات در تفکر ذهنی: فراموشی تدریجی ارقام و اینکه نمی داند ارقام را چگونه محاسبه کند.

· ضعف یا کاهش قضاوت: فرد مشکلاتش را درک نمی کند و مراجعه به پزشک را ضروری نمی داند.

 

اختلالات رفتاری

· تغییرات در حالات و رفتارها: خلق بیمار به سرعت تغییر می کند، حتی بی هیچ دلیلی آرامشش به خشم تبدیل می شود.

· رعایت نکردن آداب اجتماعی و هرگونه تغییر جدی در عادات و رفتارهای سابق: در مجلس رسمی ناگهان یک لطیفه غیرمودبانه تعریف می کند.

 

عوامل خطر ابتلا به آلزایمر

– سن بالای ۶۵ سال

– سکته مغزی

– سابقه خانوادگی(وراثت)

– بیماری های عروق کرونر قلب

– سطح تحصیلات پایین

– افزایش کلسترول خون

– سابقه افسردگی

– کمبود ویتامین و اسید فولیک

– کمبود فعالیت های فیزیکی و ورزش

– مصرف دخانیات

– سابقه ضربه شدید به سر

– استرس های روانی اجتماعی مانند بازنشستگی و فوت همسر

– سموم موجود در محیط زیست

 

مراحل بیماری آلزایمر

۱- اولیه: علائم بیماری به صورت تدریجی ظاهر می شود و زمان دقیق شروع این مرحله را نمی توان مشخص کرد که مشهودترین نقص از دست رفتن حافظه کوتاه مدت است و به شکل فراموش کردن اتفاقات اخیر و ناتوانی در یادگیری جدید دیده می شود.

۲- میانی: در این مرحله پزشک بیماری را تشخیص می دهد و نشانه های بیماری به حدی آشکار است که بر زندگی اجتماعی، شغلی و انجام فعالیت های روزمره بیمار اثر می گذارد.

۳- مرحله پایانی (پیشرفته): بیمار به طور کامل وابسته به مراقبان است. توانایی سخن گفتن ندارد. بی تفاوتی و خستگی مفرط شایع می شود و بیمار زمین گیر شده و قادر به تغذیه نیست. علت مرگ در این مرحله اغلب عامل بیرونی مانند عفونت زخم بستر و سینه پهلو است و نه از خود بیماری آلزایمر.

 

پیشگیری از بیماری آلزایمر

روش قطعی برای پیشگیری از آلزایمر شناخته نشده است، اما هر اقدامی باید از میانه زندگی شروع شود. به نظر می رسد مصرف آنتی اکسیدان ها، مصرف غذاهای سرشار از ویتامین E که باعث مهار ورود رادیکال های آزاد به سلول های مغزی می شود، ورزش و پیاده روی، خواب مناسب و کافی، انجام محاسبات ریاضی، اصلاح عوامل خطر قلبی عروقی و داروهای ضدالتهاب موثر باشد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که افراد دارای گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در مغز خود نسبت به سایر گروه های خونی برخوردار هستند که نقش حفاظتی در ابتلا به آلزایمر دارد.

 

دکتر مسعود کریمی | دکترای تخصصی آموزش , بهداشت و ارتقای سلامت

بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان | نداشتن فعالیت های بدنی از دلایل اصلی آلزایمر بشمار می آید


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی