رفتن به بالا
  • سه شنبه - 3 مرداد 1402 - 04:54
  • کد خبر : ۱۶۰۶۴
  • چاپ خبر : ورزش در زندگی زنان چه تاثیری خواهد گذاشت؟

ورزش در زندگی زنان چه تاثیری خواهد گذاشت؟

به گزارش یاریزان؛ حسین جمشیدی اظهار داشت: بر هیچ‌ کس پوشیده نیست که از زمان حضور دکتر نصیرزاده در راس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام تلاش فدراسیون در راستای گسترش فعالیت بانوان بوده و برگزاری مسابقات کشوری در رشته مچ اندازی برای چهارمین بار و در رشته های فیتنس چلنج و پاورلیفتینگ برای نخستین بار گواهی محکمی برای صحت این ادعاست. وی افزود: تربیت داورانی در رشته های مچ اندازی، فیتنس چلنج و پاورلیفتینگ بانوان و دو اعزام بین المللی بانوان به رقابت های مچ اندازی قهرمانی آسیا نشان می دهد که بخش بانوان برای فدراسیون بدنسازی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. مدیر روابط عمومی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام تصریح کرد: در مصاحبه اخیر رییس فدراسیون بدنسازی نیز دقیقا به تمام این مسائل اشاره شده و فقط دکتر نصیرزاده به این موضوع اشاره کرده که رشته پرورش اندام برای بانوان در ایران ممنوع است. البته با توجه به نوع پوشش زنان در این رشته در رقابت های خارجی هیچ فعالیتی تاکنون در این رشته انجام نشده و از این پس نیز انجام نخواهد شد. متاسفانه برخی افراد با تحریف صحبت های رییس فدراسیون کلمه «بدنسازی» را جایگزین کلمه «پرورش اندام» کردند که کاملا دو معنای متفاوت دارند. جمشیدی در ادامه گفت: فدراسیون از همین طریق به صراحت اعلام می کند بدنسازی برای بانوان به هیچ عنوان ممنوع نیست و هم اکنون هزاران باشگاه در سراسر کشور در این بخش فعالیت می کنند و میلیون ها نفر از بانوان کشور نیز مشغول فعالیت در رشته بدنسازی در باشگاهها هستند. همچنین فدراسیون همواره با تربیت مربیان با دانش و برگزاری کلاس های آموزشی سعی در بالا بردن سطح آگاهی مربیان و ورزشکاران در بخش بانوان و آقایان داشته و دارد.

اهمیت ورزش در جهان امروز چنان است که تمام جوامع بشر می کوشند فعالیت های ورزشی را هر چه گسترده تر در برنامه زندگی انسان ها بگنجانند

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

اهمیت ورزش در جهان امروز چنان است که تمام جوامع بشر می کوشند فعالیت های ورزشی را هر چه گسترده تر در برنامه زندگی انسان ها بگنجانند از آنجا که زنان با توجه به فیزیولوژیک بدن و نقش ها و رویدادهایی که در زندگی تجربه میکنند به نظر میرسد نیازمند توجه به ورزش در ابعاد مختلف زندگی خود باشندد بنابراین در این مقاله به بررسی مطالعات مختلف با موضوع ورزش در زندگی زنان میپردازیم.

امـروزه اقـدام بـه ورزش در سنین باروری برا ی زنان خاصه در طـی دوران بارداری مورد تاکید علـم طـب قـرار دارد. افزایش سطح آندروفین هـا در خـون را در نتیجـه ورزش علــت تحمــل درد کمتــر در طــی فرآینــد زایمان از سوی زنان ورزشکار در مقایـسه بـا زنـان غیر ورزشکار معرفی مـی کنـد محققین آمریکایی در مطالعـه وسـیع خود بر روی زنانی که در دوران بارداری بـه طـور مرتــب ورزش مــی کردنــد، دریافــت کــه زنــان ورزشـکار زایمـان فعـال کوتـاه تـر و زایمـان هـای سزارین کمتری دارند. در این گروه از زنـان مـایع آمنیون آغشته به مکونیوم کمتر دیده می شـود و جنین آن هـا در طـول زایمـان متحمـل ریسک کمتری می شود. از طرفی نوزاد مادران ورزشـکار سازش بهتری با محیط خارج از رحم در مقایسه بـا نوزاد مادران غیر ورزشکار از خود نشان می دهند . وی محرک هایی از قبیل صـدا و لـرزش حاصـل از ورزش مادر در دوره قبل از تولد را عامـل تکامـل مغزی و رفتاری مثبت نـوزادان مـادران ورزشـکار ذکر کرده است در مطالعــه دیگری نشان دادنـد کـه حجـم خـون بـه طـور قابـل توجهی در زنان بارداری که بـه طـورمنظم ورزش مــی کننــد بیــشتر اســت همچنین بهبود گردش خون سیستمیک مادر عامـل رفع و یا تخفیـف عـوارض مـادری دوران بـارداری می باشد بنابراین به نظر میرسد آگاهی زنان و نیز برنامه ریزی های بهداشتی بیشتر در این زمینه میتواند به افزایش کیفیت دوران بارداری کمک کند در کنار دوران بـــارداری توجه به ورزش های بعــد از زایمـــان هم با توجه بـــه اینکه یک رونـد طبیعـی در مقـاطعی از زنـــدگی زنـــان میباشد و آنها را بـــا تغییرات قابل توجه روحی و جسمی همراه مـــیکند نیز میتواند موثر باشد.

 

------------------------------------

عدم آگـاهی از ایـن تغییـرات و چگـونگی مقابلــــه بـــا مشکلات احتمــالی نــاشی از آن، ممکـن اسـت منجـر بـه بروز صدماتی شود که گاه آثار ناشی از آن میتواند مادر را، حتی تا سالها بعـد از زایمــان، دچــار نــاراحتی کـرده یـا باعث بروز زودرس مشکلاتی گردد کـه معمـولاً در دوران پیری گریبانگیر زنان میشود. به زنان توصیه میشود که در دوران بعد از زایمان، هرچه سریعتر به انجام تمرینات ورزشـی مناسـب اقـدام کننـد، چراکه هدف اصلی تمرینات بعد از زایمان بازگرداندن وضعیت جسمانی مادر تا حد امکان بـه وضـعیت قبـل از بـارداری است. با توجه به اینکه فعالیتهای ورزشی در دوران بعد از زایمان باعث کاهش وزن و اندازه دور کمر زنان و همچنین باعث افزایش قدرت عضلات شکم و انعطاف پذیری عضلات پشت ران و کمر میشود، و این موضوع بر کاهش دردهای فیزیولوژیکی و افزایش سلامت در زنان میتواند موثر باشد. از طرفی مشکلات جنسی بعد از زایمان که تاثیر گذار بر کیفیت زندگی افراد است هم میتواند به دلیل کاهش قدرت عضلات کف لگن بعد از زایمان باشد که از دلایل عمده ای است که تأثیر منفی بر عملکرد جنسی زنان در دوره پس از زایمان دارد. و مطابق با مطالعات صورت گرفته ورزش های تقویت کننده عضلات کف لگن باعث بهبود کیفیت زندگی جنسی و خشنودی زناشویی زنان در دوره پس از زایمان می شود. یکی از ورزش های موثر در این زمینه انجام ورزش های کگل میباشد که بدون درد و عارضه میباشند و در هر زمانی از شبانه روز میتوان به انجام آن مبادرت نمود. این ورزش ها به منظور استحکام عضلات اطراف اعضاء تناسلی و تقویت قوام و قدرت عضلات فوق توصیه میشود. مطالعات نشان میدهد که طیف زیادی از افراد با این ورزش ها آشنا نبوده و یا به درستی آن را انجام نمیدهند بنابراین به نظر میرسد برنامه ریزی های آموزشی و دریافت تمرینات مناسب ورزشی میتواند به زنان در این مقطع از زندگی نیز کمک نماید.

 

بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان | ورزش در زندگی زنان چه تاثیری خواهد گذاشت؟

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

پریسا آسمند | کارشناس ارشد روانشناسی


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی