رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
  • کد خبر : ۹۴۱۰
  • چاپ خبر : نقش درشت مغذی ها و ریز مغذی ها در کاهش ابتلا به بیماری کرونا
دکتر مجتبی خادم تشریح می کند؛

نقش درشت مغذی ها و ریز مغذی ها در کاهش ابتلا به بیماری کرونا

کمیته آموزش و مربیان فدراسیون بسکتبال با همکاری فدراسیون جهانی بسکتبال (fiba) قصد دارد یک وبینار تغذیه ورزشی در بسکتبال ویژه بانوان را برگزار کند.

درشت مغذی ها (پروتئین ها،چربی ها،کربوهیدرات ها) و ریز مغذی ها (ویتامین ها و موادمعدنی) می توانند در کاهش ضد التهابی و افزاینده سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار باشند و خطر ابتلا به بیماری کرونا یا طول مدت بیماری را کاهش دهند.

درشت مغذی ها (پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها) و ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) می توانند در کاهش ضد التهابی و افزاینده سیستم ایمنی بدن  نقش داشته باشند و خطر ابتلا به بیماری کرونا یا طول مدت بیماری را کاهش دهند.

در بین انواع پروتئین ها بخصوص گوشت سفید، و تخم مرغ به افزایش ایمنی بدن کمک می کند. اگر رژیم گیاه خواری دارید حبوبات و سویا را جایگزین پروتئین های حیوانی کنید. چون هورمون ها و مواد ضد التهابی در بدن از پروتئین ها ساخته می شوند(پروتئین ها)

روغن های گیاهی از قبیل روغن کانولا، ذرت و زیتون به رژیم روزانه خود اضافه کنیدچون اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ که در روغن های گیاهی هستند خواص ضد التهابی دارند(چربی ها)

در بین انواع کربوهیدرات ها، نان جو انتخاب بهتری از نان سفید است. به علاوه فیبرهای موجود در نان و غلات سبوس دار به تنظیم میکروب های روده ای کمک می کند که می توانند سیستم دفاعی بدن را بهبود بخشند. اگر نان و برنج سفید استفاده می کنید به ماست یا غذای خود سبوس آماده اضافه کنید.چراکه کربوهیدرات های با جذب سریع ظرفیت ضد التهاب بدن را کاهش می دهند(کربوهیدرات ها)

ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین های A,E,D,K از مسیرهای متفاوتی سبب افزایش ایمنی می شوند. ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین های گروه B و ویتامین C نیز در افزایش ایمنی کمک کننده هستند. برخی مواد معدنی مثل روی و آهن نیز در افزایش سطح ایمنی کمک کننده هستند(ویتامین ها و مواد معدنی)

بهتر است از تمام سبزیجات با رنگ های مختلف مثل قرمز، نارنجی، زرد، آبی، بنفش، سفید و سبز در طول هفته استفاده شود. تمام سبزیجات حاوی پلی فنول و آنتی اکسیدان های دیگر هستند اما برخی انواع مثل پیاز و سیب زمینی میزان بیشتری پلی فنول دارند. میوه های رنگی مثل انگور قرمز، گیلاس، آب سیب، آلو سیاه، پرتقال، گریپ فروت، تمشک و بلوبری و همچنین چای سیاه و قهوه حاوی پلی فنول هستند. (حاوی فیتوکمیکال وپلی فنول)

 

یاریزان / نقش درشت مغذی ها و ریز مغذی ها در کاهش ابتلا به بیماری کرونا

دکتر مجتبی خادم
مسئول کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان سمنان

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه