رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
  • کد خبر : ۱۱۷۳۰
  • چاپ خبر : نوشیدنی های ورزشی چه تاثیری در عملکرد ورزشکاران خواهند داشت؟
دکتر محمد مهرتاش بیان می کند؛

نوشیدنی های ورزشی چه تاثیری در عملکرد ورزشکاران خواهند داشت؟

مصرف نوشیدنی های کربوهیدراتی به نتیجه تمرین بهتر کمک می کند. در مقایسه با محلول آب یا الکترولیت، پژوهش ها یافته های ضد و نقیضی را درباره غلظت های کربوهیدراتی ارائه کرده‌اند که به کاهش مقادیر تخلیه معده ای منجر شده است، درمقایسه با آب نوشیدنی هایی که غلظت های بیشتر از ۸۰ گرم در لیتر (۸ درصد) است آهسته تر معده را ترک می کنند و می توانند باعث ناراحتی معده شوند و تاثیر زیان بار بر عملکرد ورزشی داشته باشند. با این وجود تفات های فردی بارزی در خصوص تخلیه معده ای محلول های کربوهیدراتی و پیدایش ناراحتی های معده ای روده ای وجود دارد، بنابراین در مقایسه با محلول های غلیظ تر، کربوهیدرات های معادل ۴۰ تا ۸۰ گرم در لیتر (۴ تا ۸ درصد) برای دریافت مایعات درحین فعالیت های ورزشی مناسب تر است. از طرفی مصرف کربوهیدرات در فعالیت ورزشی بلند مدت زمانی مفید است، که غلظت گلیکوژن عضله در آستانه تخلیه باشد و غلظت گلوکز خون نیز به کمتر از ۳ میلی مول در لیتر کاهش یابد، پس اگر تغذیه پیش از فعالیت ورزشی کافی باشد، هیچگونه ضرورت متابولیکی یا ارگوژنیکی به مصرف کربوهیدرات هنگام فعالیت ورزشی کمتر از ۹۰ دقیقه احساس نمی شود.

نوشیدنی های ورزشی ممکن است با جایگزین کردن مواد مغذی از دست رفته در عضلات، به بهبود عملکرد شما در انجام یک ورزش کمک کنند.

نوشیدنی های ورزشی ممکن است با جایگزین کردن مواد مغذی از دست رفته در عضلات، به بهبود عملکرد شما در انجام یک ورزش کمک کنند.

نوشیدنی های ورزشی موادی هستند که از آب، قندها، مقادیر کمی مواد معدنی مانند سدیم و پتاسیم و گاهی از مواد دیگری تشکیل شده اند. آنها با مقادیر خاصی از سدیم و شکر ساخته شده اند تا جذب آن برای بدن شما آسان شود.

 

نوشیدنی های ورزشی و عملکرد

برای عملکرد مطلوب، ورزشکاران باید در طول ورزش هیدراته (آبرسانی) شوند و از سوخت کافی استفاده کنند. بر همین اساس طیف گسترده ای از نوشیدنی ها با هدف بهبود عملکرد ورزش به بازار عرضه می شوند. نوشیدنی های ورزشی به طور خاص برای ایجاد تعادل مناسب کربوهیدرات ها، الکترولیت ها و مایعات طراحی شده اند تا به اندازه کافی ورزشکار را تامین کرده و مایعات را برای آبرسانی تامین کنند. در صورت استفاده مناسب می تواند منجر به بهبود عملکرد شود.

در صورت نوشیدن محصولات نوشیدنی ورزشی به شکل پودر، مهم است که دستورالعمل های سازنده را مطالعه کنید، تا اطمینان حاصل کنید که تعادل کربوهیدرات و الکترولیت برای جذب روده، تعادل مایعات و تحویل سوخت مطلوب باشد. آماده سازی نادرست ممکن است منجر به ناراحتی گوارشی و تأثیر منفی بر عملکرد شود.

 

در یک نوشیدنی ورزشی چه چیزی وجود دارد؟

 

کربوهیدرات

کربوهیدرات می تواند با ارائه منبع سوخت برای عضلات و مغز، مزایای عملکردی را در طیف وسیعی از رویدادهای ورزشی داشته باشد. کربوهیدرات همچنین به طعم و مزه نوشیدنی های ورزشی کمک می کند. اکثر نوشیدنی های ورزشی مقدار کمی کربوهیدرات (۶-۸ گرم در لیتر) هستند. غلظت کربوهیدرات بالاتر از این می تواند تخلیه معده را مختل کرده و منجر به ناراحتی روده در حین ورزش شود و عملکرد را مختل کند.

 

الکترولیت ها

نوشیدنی های ورزشی شامل الکترولیت های سدیم و پتاسیم هستند. محتوای سدیم نوشیدنی های ورزشی با ایجاد مکانیسم تشنگی، مصرف مایعات را تشویق می کند و در عین حال جذب و احتباس مایعات را افزایش می دهد. نوشیدنی های کم سدیم ممکن است در صورت نیاز به آب رسانی سریع مناسب نباشند (یعنی زمانی که نیاز به کمبود مایعات در کوتاه مدت وجود دارد). افزودن پتاسیم به نوشیدنی های ورزشی به حفظ تعادل الکترولیت ها کمک می کند و می تواند به انقباض ماهیچه ها در حین ورزش کمک کند.

 

طعم دهنده

طعم یکی از ویژگی های مهم نوشیدنی های ورزشی است که به افزایش داوطلبانه مایعات (در مقایسه با آب) در حین یا بعد از ورزش کمک می کند. مطلوب است پس از مشورت با متخصص از یک طعم دهنده مناسب استفاده کنید.

 

سایر مواد تشکیل دهنده

برخی از نوشیدنی هایی که به عنوان نوشیدنی های ورزشی به بازار عرضه می شوند دارای سایر مواد افزودنی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و مواد گیاهی هستند. این مواد اضافی به احتمال زیاد مزایای بسیار کمی (در صورت وجود) نسبت به نوشیدنی های ورزشی استاندارد ارائه می دهند و می توانند بر خوش طعم شدن و متعاقباً مصرف مایعات تأثیر بگذارند. برخی از نوشیدنی های ورزشی همچنین حاوی کافئین هستند که می تواند مزایای عملکردی داشته باشد.

 

یاریزان | نوشیدنی های ورزشی چه تاثیری در عملکرد ورزشکاران خواهند داشت؟
دکتر محمد مهرتاش | دکتری فیزیولوژی ورزشی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه