رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 9 آذر 1402 - 13:12
  • کد خبر : ۱۷۱۶۸
  • چاپ خبر : نقش ورزش در ارزیابی تراکم استخوانی

نقش ورزش در ارزیابی تراکم استخوانی

در سنین بالا ساییدگی مفصلی و ارتروز در بین زنان شایعتر از مردان است ولی علت آن تا کنون به درستی شناخته نشده است. اینک مطالعه ای جدید آن را به تفاوت در مواد درون مایع مفصلی ارتباط داده است. مایع سینوویال Synovial fluid یا مایع مفصلی در اطراف سطوح مفصلی قرار گرفته و کیسه ای به نام کپسول مفصل آن را در خود نگه میدارد. محققین در بررسی خود تمرکز را بر روی اگزوزوم ها exosomes گذاشتند. اینها کیسه های میکروسکوپی بسیار کوچکی هستند که در مایع مفصلی شناور بوده و حاوی مولکول های کوچکی به نام میکرو آر آن ای microRNA هستند مطالعه به عمل آمده تفاوت زیادی را در سطح فعالیت این میکرو آر ان ای ها در مایع مفصلی زن و مرد نشان داد. در همین حال مشخص شد که کم شدن سطح هورمون استروژن در دوران یائسگی زنان همزمان با تولید بیشتر سلول های خراب کننده استخوان است. محققان حالا میگویند این کاهش سطح استروژن میتواند میزان میکرو آر ان ای در اگزوزوم ها را نیز تغییر دهد. یک از این میکرو آر ان ای ها که MiR-504-3p نامیده میشود میتواند در روند تخریب غضروف مفصلی که از مهمترین علل شروع ساییدگی مفصلی است دخالت کند. محققین میگویند این مطالعه نشان میدهد که کاهش سطح استروژن در سنین بعد از یائسگی در زنان با واسطه تغییر در میکروآر ان ای های درون اگزوزوم های مایع مفصلی میتواند بالا بودن شیوع آرتروز در آنها را توجیه کند. بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان | ساییدگی مفصل در زنان به چه دلایلی بسیار شایعتر از مردان است؟ دکتر محسن مردانی | فوق تخصص ارتوپدی

استئوپروز مشکل شایع سیستمهای بهداشتی و اپیدمی پنهان دنیای امروز است. این بیماری با کاهش توده افزایش شکنندگی استخوان همراه است. تغییرات تراکم استخوان در ارزیابی استئوپروز و میزان خطر شکستگی های مربوطه نقش اساسی دارد.

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

استئوپروز مشکل شایع سیستمهای بهداشتی و اپیدمی پنهان دنیای امروز است. این بیماری با کاهش توده افزایش شکنندگی استخوان همراه است. تغییرات تراکم استخوان در ارزیابی استئوپروز و میزان خطر شکستگی های مربوطه نقش اساسی دارد.

در ارزیابی بالینی سنجش تراکم معدنی استخوان مهمترین عامل خطرزا برای شکستگی است و به عنوان یک متغیر بینابینی در مسیر بیولوژیکال اثر هورمون های داخلی و شیوه زندگی بر شکستگی عمل میکند. پیشرفتهـای بهداشتی در چند دهـه اخیر با افزایش طول عمر و امید به زندگی همراه بوده و این در حالی است که صنعتی شدن و تغییر در شیوه های زندگی و عوامل محیطی سبب شده تا الگوی بار بیماری ها تغییر نماید. برهمین اساس سازمان بهداشت جهانی در گــزارش مربوط به سال ۲۰۰۲ به این نکته اشاره دار د که حدود ۶۰ درصد موارد مرگ و ۴۹ درصد بار جهانی بیماریها مربوط به بیماریهای مزمن میباشد و این بیماری ها در ۷۹ درصد موارد در کشورهای در حال توسعه رخ میدهد. در مطالعات مختلف برآورده شده که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد از تغییرات تراکم استخوانی تحت تاثیر سبک زندگی است. مشخصات اختصاصی شیوه زندگی که تراکم استخوانی را تحت تأثیر قرار میدهد شامل فعالیت بدنی ، کشیدن سیگار ، مصرف الکل ، ویتامین D مصرف کلسیم بوده است.

 

------------------------------------

که در این مقاله مشخصا به نقش ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان اشاره می شود.

فعالیت های ورزشی به عنوان یک نگه دارنده و محرک تشکیل استخوان میباشد. که از طریق تجمع مواد معدنی ، تقویت عضلات و بهبود تعادل فرد منجر به کاهش ریسک شکستگی های استخوان میشود. زنانی که فعالیت های ورزشی را در شدت های مختلف قبل از بلوغ آغاز میکنند و فعالیت هایشان با مقدار کافی کالری و کلسیم همراه است، موجب افزایش محتوای مواد معذنی استخوان و رشد عرضی آن میشوند.

همچنین در پژوهش صورت گرفته که به بررسی اثر تمرین و بی تمرینی بر روی توده استخوان ژیمناست ها نتایج در مدت ۲۴ ماه باعث افزایش به میزان ¾ درصد در توده استخوان ناحیه کمری و به دنبال یک دوره بی تمرینی پس از مسابقات کاهشی به میزان ۳/۱ در توده استخوان مشاهده کردند. همچنین در پژوهش های صورت گرفته دیگر نتایج گویای آن است که تفاوت تراکم استخوان زند و زبرین دو دست ورزشکاران رشته های راکتی به نسبت رشته های غیر راکتی و افراد غیر ورزشکار به طور معناداری بیشتر است. در پژوهش صورت گرفته بر ورزشکاران زن تکواندو نیز نتایج نشان داد قدرت عضلات همسترینگ و چهار سر ران تکواندو کاران به طور معناداری بالاتر از غیر ورزشکاران بود.

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

در مطالعات انجام گرفته در زنان یائسه نیز نتایج گویای ارتباط بین فعالیت بدنی و کاهش تراکم استخوانی دارد بنابراین به نظر میرسد در زنان یائسه انجام ورزش و فعالیت فیزیکی برای حفظ توده استخوانی موثر میباشدو ورزش های ساده مانند پیاده روی میتواند به حفظ توده استخوانی و ماهیچه ای در زنان یائسه سالمند کمک نمایند و انجام ورزش هایی که وزن بدن را تحمل میکند میتواند زنان یائسه را نیز در برابر کاهش شدید توده استخوانی قرار دهد.

لازم به ذکر است مطابق با پژوهش ها در مقابل اثرات سودمند ورزش بر افزایش تراکم استخوان، ممکن است فعالیت های شدید بدنی ، خطر پوکی استخوان این گروه از زنان را به شدت مورد تهدید قرار دهد.اگر فعالیت ورزشی چنان شدی باشد که باعث اختلالات هومونی و قاعدگی در زنان شود، خود یکی از عوامل تشدید کننده پوکی استخوان می باشد.

تناقض آشکار بین ورزش و پویایی استخوان در زنانی که به شدت وزن و چربی خود را کاهش میدهند مانند شرایط ورزش های شدید وجود دارد ، ورزش های شدید و سخت که همراه با اختلالات قاعدگی بوده و با ایجاد یک عدم تعادل هورمونی، اثر حفاظتی استروژن بر روی استخوان از بین میرود و این زنان نسبت به از دست دادن کلسیم و کاهش احتمالی جرم استخوانی آسیب پذیر میشوند. از طرفی عوامل تغذیه ای مصرف ناکافی کلسیم، کمبود ویتامین d مصرف کم پروتوئین و چربی به نحو مشابهی سبب افزایش این معضل (کاهش تراکم استخوان)میشود. همچنین برخی تحقیقات نشان میدهد آمنوره در زنان جوان بهترین نشانه بالینی برای عدم کارایی استروژن است. آمنوره و اولیگومنوره ممکن است تاثیر منفی روی حداکثر توده استخوانی بزرگسالان داشته باشد. کاهش چگالی استخوان در زنان آمنوره همراه با افزایش خطر شکستگی در اثر فشار و دیگر آسیب هایی است که دانستن آنها برای کسانی که با زنان ورزشکار کار میکنند ضروری است.

به نظر میرسد از آنجایی که بیماریهای جسمانی نیز به خاطر شدت درد و کاهش عملکرد فرد میتواند بر سلامت روان افراد تاثیر گذار باشد پیشنهاد میگردد با سبک فعالیتی مناسب تلاش درمدیریت تراکم استخوانی داشته باشیم تا بتوانیم گام ارزشمندی در مدیریت درد و افزایش نشاط و سلامت روان داشته باشیم.

 

بازگشت به صفحه علم ورزش یاریزان | نقش ورزش در ارزیابی تراکم استخوانی

پریسا آسمند | کارشناس ارشد روان شناسی

 

منابع:

حسین نژاد، آرش (۱۳۸۲). ارتباط بین شیوه زندگی و تراکم معدنی استخوان در مردان، طیب شرق- سال پنجم، شماره ۱ بهار ۱۳۸۲.

فرین،نازیلا (۱۳۸۷)بررسی ارتباط وفعالیت فیزیکی و تراکم معدنی استخوان در زنان یائسه، مجله دانشگاه علوم پزشکی تبریز دوره ۳۰ شماره ۱ بهار ۱۳۸۷ص۷۹-۸۳.

بیژه، ناهید (۱۳۸۷). بررسی میزان تراکم استخوانی و قدرت عضلانی در زنان تکواندو کار و غیر ورزشکار. پزوهش در علوم ورزشی شماره ۱۹ تابستان ۸۷ ص ۸۵-۹۶.


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی