رفتن به بالا
  • شنبه - 2 فروردین 1399 - 20:17
  • کد خبر : ۶۴۰۰
  • چاپ خبر : سهم ورزش از بودجه ۹۹ : ۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

سهم ورزش از بودجه ۹۹ : ۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

مدیر کل امور مجلس وزارت ورزش و جوانان از تصویب مواد یک تا سه لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

طبق لایجه ابلاغی بودجه سال ۹۹ ورزش، سهم ورزش ایران در این سال که به خاطر برگزاری بازی‌های المپیک اهمیت زیادی دارد، سرانجام تعیین شد.

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

طبق لایجه ابلاغی بودجه سال ۹۹ ورزش، سهم ورزش ایران در این سال که به خاطر برگزاری بازی‌های المپیک اهمیت زیادی دارد، سرانجام تعیین شد.

به گزارش یاریزان و به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس جمهور در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی، قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را در آخرین روز سال ۹۸ برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

 

------------------------------------

این ابلاغ در حالی انجام شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن جلسات علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه پیشنهادی دولت تنها به تصویب کمیسیون تلفیق رسید سپس با موافقت مقام معظم رهبری به شورای نگهبان ارجاع داده شد. در نهایت هم رئیس مجلس شورای اسلامی لایحه تایید شده در شورای نگهبان را به حسن روحانی ابلاغ کرد.

تغییرات چشمگیر در اعتبارات وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک

بر اساس لایحه ابلاغ شده برای بودجه سال ۹۹، رقم اعتبارات مصوب برای ورزش کشور در سه نهاد وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک مشخص شد. این ارقام با آنچه در لایحه پیشنهادی دولت که آذرماه ارائه شد، تغییراتی داشته است.

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

در لایحه پیشنهادی که آذرماه دولت اقدام به ارائه آن کرد، رقمی معادل یک هزار و ۴۵۱ میلیارد و ۶۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای وزارت ورزش پیش بینی شده بود. این رقم برای کمیته ملی المپیک ۱۲۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود و ۳۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هم برای کمیته ملی پارالمپیک در نظر گرفته شده بود.

بر اساس لایحه ابلاغی اما بودجه وزارت ورزش و کمیته ملی المیک کاهش داشته است اما بودجه کمیته ملی پارالمپیک با افزایش مواجه شده است.

نتیجه چند مرحله بررسی و چکش زنی در لایحه بودجه ۹۹ کشور برای بخش ورزش به این نتیجه رسید:

وزارت ورزش
رقم مندرج در لایحه: ۷۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
رقم مصوب در کمیسیون تلفیق: ۷۸۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

کمیته ملی المپیک
رقم مندرج در لایحه: ۹۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان
رقم مصوب در کمیسیون تلفیق: ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

کمیته ملی پارالمپیک
رقم مندرج در لایحه: ۳۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان
رقم مصوب در کمیسیون تلفیق: ۵۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان

* برای هر سه نهاد ورزشی، رقم مصوب در کمیسیون تلفیق ملاک تخصیص خواهد بود

تغییرات بودجه ورزش نسبت به سال ۹۸

برای سال ۹۸ بودجه وزارت ورزش معادل یک هزار و ۲۳۸ میلیارد و ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تصویب شده بود در حالیکه این رقم برای سال ۹۹ و طبق جدول ارائه شده کاهش چشمگیری داشته و به ۷۸۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که در مورد اعتبارات سال ۹۹ دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مسیری متفاوت طی شده است.

بودجه مصوب سال ۹۸ کمیته ملی المپیک ۱۰۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود اما طبق لایجه جدید به ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ارتقا پیدا کرده است. البته ارتقای بودجه برای کمیته ملی پارالمپیک محسوس تر بود طوریکه از رقم ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی سال گذشته به میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای سال جدید رسیده است.

سهم کلی ورزش و اعتبار ویژه برای کشتی

در هر صورت اینکه برای سال ۹۸ که سال برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو است، سهم کلی ورزش ایران از بودجه کشور ۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است.

دیگر اینکه بودجه مصوب برای وزارت ورزش افزایش اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی مربوط به هر یک از فدراسیون های کشتی و ناشنوایان (جداگانه) و همچنین اعتبار ۳۰ برای فدراسیون تنیس لحاظ شده است.


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی