رفتن به بالا
  • سه شنبه - 13 آبان 1399 - 13:30
  • کد خبر : ۷۹۹۷
  • چاپ خبر : آکو کریمی از حضور به عنوان اولین مربی ایرانی در لیگ قهرمانان والیبال اروپا میگوید
گفتگو با مربی جوان و خوش آتیه؛

آکو کریمی از حضور به عنوان اولین مربی ایرانی در لیگ قهرمانان والیبال اروپا میگوید

آکو کریمی والیبالیست و مربی بین‌المللی والیبال مهابادی به عنوان مربی به کادر فنی تیم لیگ برتری باشگاه "ACH VOLLEY" کشور اسلوونی ملحق شد.

با پیشرفت والیبال ایران و حضور جوانان مستعد این رشته در لیگ‌های اروپایی، شاهد حضور آکو کریمی مربی مهابادی برای اولین بار روی نیمکت هدایت تیمی در لیگ قهرمانان اروپا هستیم.

Yarizan telegram Channel آدرس کانال تلگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

Yarizan page Instagram آدرس پیج اینستاگرام پایگاه خبری ورزشی یاریزان

 

با پیشرفت والیبال ایران و حضور جوانان مستعد این رشته در لیگ‌های اروپایی، شاهد حضور آکو کریمی مربی مهابادی برای اولین بار روی نیمکت هدایت تیمی در لیگ قهرمانان اروپا هستیم.

به گزارش یاریزان و به نقل از خبرگزاری میزان، آکو کریمی متولد ۱۹ تیرماه ۱۳۷۰ در شهرستان مهاباد است. او والیبال را از همان دوران کودکی و زمانی که سه – چهار ساله بود به واسطه حضور پدرش طاهر کریمی که در آن برهه زمانی در رأس امور فنی و مدیریتی تیم فرمانداری مهاباد بود، آغاز کرد.

 

------------------------------------

طاهر کریمی، مربی بین‌المللی والیبال در آن برهه زمانی علاوه بر مسئولیت فنی و مدیریتی تیم فرمانداری مهاباد، موفق شد برای اولین بار در تاریخ ورزش این شهر، والیبال مهاباد را به عنوان قهرمانی دسته‌های اول و دوم برساند و در سطح سوپرلیگ نیز در جمع ۴ تیم نهایی حضور داشته باشد. از آنجایی که در تیم فرمانداری مهاباد در دهه هفتاد، بازیکنان بزرگی همچون بهروز عطایی، نوبخت سیدعباسی، جاوید محسنی نیا، ارسلان درگاهی و رضا بنیادی حضور داشتند، آکو از کودکی با والیبال عجین بود.

وی تمرینات والیبالش را به صورت تقریبا حرفه‌ای از سن ۱۲ سالگی زیر نظر پدرش آغاز کرد و با پیشرفت چشمگیری که در سال‌های ابتدایی تمریناتش داشت، موفق شد به عضویت تیم مهاباد درآید و به همراه این تیم مقام‌های اول و دوم مسابقات آموزشگاهی استان آذربایجان غربی را کسب کرد. همچنین وی حضور در مسابقات زیر گروه دسته یک باشگاهی کشور به همراه تیم میلاد، قهرمانی در مسابقات دانشجویان کشور با داشگاه تبریز، حضور در در سطح لیگ با عضویت در تیم جوانان شهرداری و جهاد کشاورزی تبریز را در کارنامه والیبالی‌اش دارد و در سال ۹۴ با تیم شهرداری مهاباد موفق به کسب شگفتی شدند و جواز حضور در لیگ دسته یک کشور را کسب کردند.

پس از آن، آکو که برای ادامه تحصیلات از یک سو و از طرف دیگر برای افزایش دانش والیبالیش، عازم اروپا و کشور اسلوونی شد و پس از رسیدن به این کشور، سه سال در لیگ دسته یک اسلوونی و در تیم لیوبلیاناوالی بازی کرد و کاپیتان این تیم بود.

https://instagram.com/80_shopbrand?igshid=NzZlODBkYWE4Ng==

جدا از اشاره به دوران بازیگری این مربی آینده‌دار و جوان، وی در عرصه داوری نیز دستی بر آتش دارد و دارای مدرک داوری ملی از فدراسیون والیبال ایران است و در دو دوره از رقابت‌های لیگ جهانی در تیم داوری بازی‌ها حضور داشت. از مهمترین قضاوت‌های او می‌توان به حضورش در تیم داوری فینال مسابقات آسیایی در تهران که بین ایران و ژاپن برگزار شد و همچنین دیدار پایانی تور جهانی والیبال ساحلی کیش اشاره کرد.

با پیشرفت والیبال ایران و حضور جوانان مستعد این رشته در لیگ‌های اروپایی، شاهد حضور آکو کریمی مربی مهابادی برای اولین بار روی نیمکت هدایت تیمی در لیگ قهرمانان اروپا هستیم.  به گزارش یاریزان و به نقل از خبرگزاری میزان، آکو کریمی متولد ۱۹ تیرماه ۱۳۷۰ در شهرستان مهاباد است. او والیبال را از همان دوران کودکی و زمانی که سه - چهار ساله بود به واسطه حضور پدرش طاهر کریمی که در آن برهه زمانی در رأس امور فنی و مدیریتی تیم فرمانداری مهاباد بود، آغاز کرد.

*کریمی، جوانترین مربی بین المللی سطح دو والیبال ایران

او مدرک مربیگری بین‌المللی سطح یک را در کشور اسلوونی زیر نظر مدرس مطرح جهان، پیتر نانوبریج و به عنوان نفر اول کلاس کسب کرد و موفق شد یک سال بعد مدرک سطح ۲ بین المللی والیبال را که در حال حاضر بالاترین مدرک مربیگری جهان است، باز هم به عنوان نفر اول دور در بوداپست مجارستان به دست آورد تا بتوان از او به عنوان جوانترین مربی بین المللی سطح ۲ والیبال ایران یاد کرد. همچنین او مدرک مربیگری A کشور اسلوونی را نیز دارد که بالاترین مدرک مربیگری در این کشور به حساب می‌آید.

کریمی حرفه مربیگری را برای اولین بار با کسب قهرمانی برای باشگاه لیوبلیاناوالی در مسابقات نونهالان زیر ۱۴ سال آغاز کرد و با موفقیت در این رده سنی، مدیران باشگاه هدایت این تیم در رده‌های نوجوانان و جوانان را به او سپردند.

او هم اکنون به عنوان کمک مربی از آغاز فصل بر روی نیمکت هدایت ACH VOLLEY فعالیت دارد که امیرحسین توخته، سرعتی زن ملی‌پوش ایرانی نیز در عضویت آن است و به عنوان اولین مربی ایرانی در تاریخ خواهد بود که در لیگ قهرمانان اروپا در کادرفنی یک باشگاه حضور دارد. از نکات جالب در خصوص این تیم هدایت آن توسط ایگور کولاکوویچ سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران و حضور دراگان کوبیلسکی در کنارش بوده است که در عکس زیر مشهود است.

آکو کریمی هم اکنون علاوه بر حضور حرفه‌ای در عرصه مربیگری، دارای دو مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک و دانشجوی سال آخر دکترای مهندسی مکانیک در دانشگاه لیوبلیانا است و به عنوان مهندس طراح در یکی از شرکت‌های بزرگ این کشور مشغول به کار است.

می‌توان پیش بینی کرد با این میزان پیشرفت از این نخبه جوان والیبالی مطمئنا تا چند سال آینده می‌توانیم او را بر روی نیمکت هدایت یکی از برترین باشگاه‌های اروپا در سری A و پلاس لیگا ببینیم. البته، پیش از این باید دید مسئولان فدراسیون والیبال که همواره بر حمایت از نخبه‌ها و استعداد‌ها تاکید دارند، چشم هایشان را باز خواهند کرد تا از استعداد‌هایی که برای آن‌ها در داخل کشور هزینه و زمان صرف شده است استفاده کنند یا جوانانی امثال کریمی، باید با دیدن بی توجهی‌ها، آینده حرفه‌ای والیبالشان را در جای دیگری از جهان دنبال کنند.


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


کد اعلام وصول الکترونیکی