رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
  • کد خبر : ۶۸۱۱
  • چاپ خبر : نقش روانشناسی ورزشی در ورزش ایران چیست و چرا این نقش جدی گرفته نمی شود؟

نقش روانشناسی ورزشی در ورزش ایران چیست و چرا این نقش جدی گرفته نمی شود؟

رئیس کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی از افزایش قیمت بیمه ورزشکاران همراه با افزایش سقف تعهدات فدراسیون پزشکی ورزشی در قبال ورزشکاران آسیب دیده خبر داد.

مسئول کمیته روانشناسی ورزشی هیات پزشکی ورزشی استان کرمانشاه، مشکلات مالی تیم‌ها و عدم درک ضرورت “روانشناسی ورزشی” را عامل استقبال کم ورزش کشورعنوان کرد.

مسئول کمیته روانشناسی ورزشی هیات پزشکی ورزشی استان کرمانشاه، مشکلات مالی تیم‌ها و عدم درک ضرورت “روانشناسی ورزشی” را عامل استقبال کم ورزش کشور از این مقوله مهم عنوان کرد.

به گزارش یاریزان؛ دکتر مژگان سعیدی با اشاره به نقش مهم روانشناسی ورزشی در موفقیت ورزشکاران، اظهارکرد: هرچند این امر در ایران بحثی نوپاست، اما در کشورهای پیشرفته موضوعی پذیرفته شده و ضروری برای تیم‌ها، ورزشکاران و مربیان محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما بسیاری از مربیان اعتقادی به حضور یک روانشناس در کنار تیم‌ها و ورزشکارانشان ندارند و معمولا خودشان این کار را انجام می‌دهند که البته این به نوعی مغشوش شدن نقش‌ها است.

دکتر سعیدی مشکلات مالی را از دیگر دلایل بی توجهی به تخصص مهم در تیم‌ها اعلام کرد و گفت: بسیاری از مدیران باشگاه‌ها و مربیان برای کاهش هزینه‌ها حاضر نیستند چنین تخصصی را در کنار تیم‌هایشان داشته باشند.

مسئول کمیته روانشناسی ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با تاکید بر اینکه یک روانشناس ورزشی به افزایش عملکرد ورزشکار در اردوها و یا مسابقات کمک می‌کند، گفت: مقابله با استرس، هدف گزینی، ارتقای اعتماد بنفس، تصویرسازی ذهنی، آرام سازی و مدیریت استرس و خشم از جمله مولفه‌‎های آمادگی روانی هستند که یک کارشناس این حوزه برای ایجاد آنها در تیم‌ها و یا ورزشکاران تلاش می‌کند.

وی اضافه کرد: برای اینکه یک تیم یا یک ورزشکار از نظر آمادگی روانی به حدمطلوبی برسد، نیاز است یک فرآیند شش ماهه تا یکساله را با حضور یک روانشناس ورزشی طی کند.

سعیدی افزود: گاها تیم‌ها و یا ورزشکارانی داریم که با زحمت و تلاش مربیان از نظر جسمانی، تکنیکی و تاکتیکی به آمادگی کاملی رسیده‌اند، اما هنگام مسابقه به دلیل عدم آمادگی روانی از حریفان شکست می‌خورند.

وی متذکر شد: قطعا در کنار آمادگی جسمانی مناسب، مقوله‌ای که هنگام مسابقه بین تیم‌ها و ورزشکاران تفاوت ایجاد می‌کند، میزان آمادگی روانی آنها است.

دکتر سعیدی در ادامه با تاکید براینکه علاوه بر ورزشکاران، مربیان هم به روانشناسی ورزشی نیاز دارند، عنوان کرد: استرس بالایی که مربیان تحمل می‌کنند، تلاش بسیار و صرف وقت زیاد، آنها را نیازمند یک متخصص در این حوزه می‌کند تا کمتر آسیب ببیند.

وی در پایان بااشاره به حضور تعدادی از تیم‌های کرمانشاهی در لیگ‌های مختلف کشور، از آمادگی کمیته روانشناسی ورزشی هیات پزشکی ورزشی استان برای ارائه خدمات روانشناسی به این تیم‌ها خبرداد و گفت: تیم های لیگی کرمانشاه می‌توانند با ارائه درخواست به هیات استان از خدمات رایگان روانشناسی ورزشی برای بازیکنانشان بهره مند شوند.

 

خبرنگار: واحد مرادپور

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه